سوئیفت چیست و رژیم ایران با اخراج از سوئیفت چه راه کاری دارد؟گفتگو با اسحاق علی‌نژاد

0

Playlists

Loading...
روزنامه واشینگتن پست نوشته است يكي از ابزارهاي كليدي كه ترامپ در حال بررسي آن است خارج ساختن بانك‌هاي رژیم ایران از سيستم سوئیفت است. وزیر خزانه داری آمریکا استیون منوچین هم بر این موضوع تأکید کرد. اما اروپاییها که از این موضوع ناراحت هستند می گویند دنبال مکانیزمی هستند تا خلا سوئیفت را جبران کنند.
عباس عراقچی معاون وزارت خارجه رژیم هم می گوید: «ایده هایی وجود دارد که چگونه یک مکانیزم مالی با ایران برقرار بکنند که دریافت و پرداخت های مالی ایران از طریق آن مکانیزم انجام شود. ‌یعنی خارج از سوئیفت».
بحث امروز برنامه رودرو را به این موضوع اختصاص دادیم که آیا ایجاد سیستم مالی خارج از سوئیفت امکان پذیر است؟ چه کسی چنین سیستمی را ایجاد می کند؟‌ ایا اروپاییها قادر به این کار هستند؟ رژیم برای حل این مشکل چه راه حلهایی دارد؟
آقای علی نژاد اگر اجازه بدید برنامه را با این سؤال شروع کنم که اساسا سوئیفت چیست؟ و چه نقشی در مبادلات مالی دارد؟
سوئیفت اتحادیه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است و تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این اتحادیه استفاده می‌کنند.
مرکز سوئیفت در بروکسل پایتخت بلژیک است. سوئیفت در شرایط کنونی حدود ۱۱هزار بانک و مؤسسه مالی در ۲۰۹کشور جهان را در بر می‌گیرد.
در سال ۶میلیارد پیام مالی توسط سوئیفت مبادله می‌شود.
در سال جاری میلادی ۲۰۱۸ روزانه ۲۸میلیون پیام مالی از طریق سوئیت در جهان مبادله شده است.
آنچه تا پیش از شکل‌گیری سوئیفت با کندی از طریق تلکس‌های مالی صورت می‌گرفت، اکنون در سایه فعالیت سوئیفت بسیار پرشتاب صورت می‌گیرد. کار اصلی سوئیفت، تسهیل مبادلات مالی در پهنه جهان است. نظارت بر این سیستم توسط خزانه داری آمریکا، بانک مرکزی اروپا و چندین بانک مرکزی کشورهای دیگر صورت می گیرد.
سوئیفت که در ماه مه ۱۹۷۳ اعلام موجودیت کرد قرار بود وارد مناقشات سیاسی بین کشورها نشود. اما پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در سال ۲۰۰۶ این خنثی بودن از بین رفت. چون آمریکا خواستار دسترسی به اطلاعات کشورها و مؤسساتی بود که از طریق سوئیفت معامله می‌کنند

رابطه رژیم با سوئیفت چگونه است؟ آیا رژیم هم عضو این سیستم مالی هست؟
بله رژیم ایران در سال ۱۳۷۱ به عضویت سوئیفت در آمد. علاوه بر بانک مرکزی، بانکهای صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه به عضویت این شبکه درآمدند
در سال ۱۳۹۰سوئیفت به‌خاطر تحریمهای آمریکا رابطه‌اش را با رژیم آخوندی قطع کرد.
اما پس از برجام و در ۲۷ دی ۱۳۹۴ تحریم سوئیفت از روی رژیم برداشته شد و اغلب بانکهای رژیم به این شبکه متصل شدند.
مرکز سوئیفت در ایران،‌ در بانک مرکزی قرار دارد. تمامی بانکهای رژیم از این طریق به بانکهای جهانی وصل هستند. با بازگشت تحریمها موضوع حذف رژیم از این شبکه مالی بین المللی دوباره مطرح شده است. رژیم چهارسالی که از این سیستم قطع بود مشکلات جدی داشت. خودشان می گفتند گاه مجبور بودند با چمدان پول جابه جایی کنند. خیلی داراییهایشان در بانکهای خارجی قابل انتقال نبود. پول فروش نفت به هند به چین و بسیاری کشورها قابل انتقال به ایران نبود.

اگر رژیم از سوئیفت قطع شود چه پیامدهایی دارد؟ چون از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۴ هم قطع بود ولی کارش را می کرد؟
قطع شریان مالی با سوئیفت می‌تواند اقتصاد ایران را «فلج» کند
این عبارات از روزنامه "فایننشال تایمز" انگلستان در روز ۷ ژوئن ـ ۱۷ خرداد۹۷ است.
در صورت تحقق این موضوع، پیوند بانک‌های ایران و از جمله بانک مرکزی ایران، بانک ملی، سپه و صادرات با شبکه سوئیفت قطع خواهد شد. اگر رژیم از سوئیفت قطع شود دیگر هیچ بانک خارجی تمایل نخواهد داشت که پولی از ایران بگیرد و یا پولی در حساب رژیم واریز کند. حداقل ۴۰ بانک و موسسه مالی ایران دارای کد سویفت ‌هستند، که بیش از ۸۹ درصد از تجارت خارجی ایران را تأمین مالی می کنند. البته تجارت قاچاق که توسط سپاه پاسداران و باندهای حکومتی می شود مستثنی است.
بخش اعظم درامدهای حاصل از فروش نفت از طریق بانک مرکزی است. اگر رژیم از سوئیفت قطع شود. دریافت پول فروش نفت هم با مشکل جدی روبرو می شود. بیش از ۵۲درصد بودجه رژیم متکی به درآمدهای نفت است.

وزیر خارجه المان هیکو ماس روز ۳۱مرداد۹۷ گفت:‌اروپا به دنبال ایجاد شبکه مالی مستقل به جای سوئیفت است. آیا واقعا می شود یک سیستم مستقل مالی ایجاد کرد؟ یعنی اروپا می تواند چنین شبکه یی راه اندازی کند و رژیم را از این مشکل نجات بدهد؟

چیزی که جایگزین سوئیفت بشود بسیار مشکل است اگر نگوییم غیرممکن است.
مکانیزمی که ایجاد شود سالها طول می کشد
هر شرکتی یا سیستمی که ایجاد شود خودش توسط آمریکا مشمول تحریم می شود
چند ساعت بعد از سخنان وزیر خارجه آلمان آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت این نظر شخصی اوست و نظر دولت آلمان نیست. علاوه بر این،درباره موضوع نظام‌های پرداخت مالی مستقل، ما در تعامل با رژیم ایران مشکل‌هایی داریم. می دانیم که در مورد تامین مالی تروریست‌ها، سوئیفت بسیار مهم است!»
با توجه به سلطه دلار بر سوئیفت چه اروپا خوشش بیاید چه نیاید آمریکا هژمونی خودش را اعمال می کند
برای اروپا صرف نمی کند که با تحریمهای آمریکا در بیفتد آنهم به خاطر یک رژیم بی ثبات که مردم در خیابانها خواستار سرنگونی آن هستند.

ادامه دارد...